Yatırım Yapılabilecek 10 Sektör

Güncelleme tarihi: 23 Oca 2021

Önümüzdeki yıllarda hayatımızın her alanına etki edebilecek 10 sektör. Kendimize bir gelecek ya da sahip olduğumuz maddiyatı değerlendirecek bir yatırım alanı arıyorsak, bu sektörleri bilmek, öğrenmek ve güncelliğini kaçırmadan bir parçası olmak gerekir. Bugün bu sektörleri sizlerle paylaşacağız.


1)E-Ticaret

E-Ticaret; ürün ve hizmetlerin reklam, satış, dağıtım ve ödeme işlemlerinin yapılması işlemlerinin online sistemler üzerinden yapılmasıdır. Kısaca e-ticaret; geleneksel ticaretin web ortamında veya mobil olarak yapılmasıdır. Geleceğin yükselen sektörleri arasına pandemi ile birlikte daha iyi bir adım atmıştır. Online alışverişin son derece yükselişte olduğu bu dönemde E-Ticaret en mantıklı yatırımlardan biri diyebiliriz.


2)Kripto Para

Kripto para, takas işlemlerinde kullanılabilen, tamamen dijital, şifrelenmiş, sanal para birimidir. Kimilerine göre ise geleceğin para birimi.

Bitcoin’in yükselişine paralel olarak diğer kripto para birimlerinde de yükseliş gördük. Her ne kadar bir zamanki rekor seviyelerinden uzakta olsalar da ETH, Litecoin, XRP, Bitcoin Cash gibi diğer kripto para birimleri de 2020’nin son aylarını başarılı bir şekilde geçirdi. Sanal paranın her geçen gün değerinin arttığını görüyor ve gelecek teknoloji dünyasın para birimi olacağını düşünüyorum.


3)Fintech

Fintech (Finansal Teknoloji), sözlük tanımıyla finansal hizmetleri iyileştirmek adına teknolojiden yararlanan yeni finans endüstrisidir. Sahip oldukları teknolojik güç ile geleneksel finansal hizmetlerle rekabet eden fintech’ler, tüm dünyada müşterilerinin hayatlarını kolaylaştırma felsefesiyle hareket etmektedir. İlk dönemlerinde geleneksel finans hizmetlerinin daha teknolojik versiyonu olarak görülen fintech’ler, bugün gelinen noktada tahminlerin çok daha ötesinde bir etkiye sahip. Tüm dünyada internet ve mobil uygulamaların yaygınlaşması ile birlikte etki alanını genişleten fintech girişimlerinin aldığı yatırımlar da bu durumu kanıtlıyor. 2017 yılında tüm dünyada 22,5 milyar $ yatırım alan fintech girişimleri, 2018’in yalnızca ilk yarısında 57,9 milyar $ yatırım aldı.


4)Vegan Food

Sağlıklı yaşamaya dikkat etmemiz gerektiğini ve hayvan ürünlerine eklenen katkısal maddelerin aslında ne kadar zararlı olduğunu anladığımız bu zamanlarda vegan sayısı gün geçtikçe artıyor. Bu artış tabi ki vegan yiyeceklerinde hem çeşitliliğinin artmasına hem de fiyatlarının artmasına sebep oldu. Vegan yiyeceklerinin fiyat listesi bu kadar yükselmişken ve vegan sayısı gün geçtikçe artıyorken Vegan Food oldukça kârlı bir yatırım diyebiliriz.5)Elektrikli Araçlar

Petrol ve petrol türevi yakıt kaynaklarının bir gün bitme ihtimali ve petrol kaynaklarını kontrol altına alma amaçlı yapılan petrol savaşları düşünüldüğünde, temiz ve daha doğal yaşam alanları oluşturabilmek için temiz enerji elde etme arayışı da ortaya çıkıyor. Elektrikli araçların uzun zamandır hayatımızda olduğu bir gerçek ancak son beş yıl içerisinde elektrikli araç satışlarında ve üretiminde büyük oranlarda artışlar söz konusu olmuştur. Büyük devletlerin çevreci bakış açısının günden güne artması ve daha geniş kitleler tarafından kabul görmesi elektrikli araçların artmasında önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu isteğin oluşturduğu talep sonucunda 2015 yılından bu yana büyük otomobil firmaları elektrikli araçlarını geliştirmeye ve yaygınlaştırmaya yönelik gelecek planlarını birer birer açıkladılar ve bu alanda çalışma yapmaya devam ediyorlar. Bu bilgilere dayanarak elektrikli araçlar geleceğin araçları diyebiliriz.6)Nanoteknoloji

Nanoteknoloji, yüksek performanslı aletler geliştirebilmek için kullanılan her türlü tekniği kapsamaktadır. Nanoteknoloji tıp, elektronik, biomateryaller, enerji üretimi ve tüketici ürünleri gibi uygulamaları barındıran geniş bir yelpazesi ile birçok yeni malzeme ve cihaz yapımı mümkün olacaktır. Nanoteknoloji giysilerden tıp teknolojilerine kadar pek çok alanda yakın gelecekte hayatımızda büyük bir rol oynayacaktır.7)Digital Marketing

Günümüzün en yeni ve en geliştirilmeye müsait olan pazarlama yöntemidir. Dijital Pazarlama, elektronik ortamlara ürün ya da hizmetlerinizi tanıtabileceğiniz, günümüz teknolojisinde basılı yayınlara göre daha avantajlı ve tercih sebebi yüksek pazarlama aracıdır. Dijital Pazarlama'da en etkili platform şüphesiz web siteleridir. Eğer web sitenizden ürün satışı yapıyorsanız sitenizin kullanıcı odaklı olmasına ve müşterilerinizin satmış olduğunuz ürünlere kolayca ulaşabilmelerini sağlamalısınız. Ürünlerin satılmasını ve satışlarının artmasını isteyenler için güzel bir yatırım diyebiliriz.


Ücretsiz digital marketing kurs ve sertifakası veren platformların da içinde olduğu yazımıza buradan gidebilirsiniz8)Yapay Zeka

Günümüzde bir çok yerde yapay zeka ile karşılaşabiliyoruz. En çok bilinenlerden biri Apple Siri olarak verilebilir. Siri, sorduğunuz sorulara internet araştırması da yapabilme yetisiyle cevaplar verip emirlerinize itaat edebilir ve bu işlemler sırasında yazmanıza gerek yoktur, sadece onunla konuşmanız yeterlidir. Yine de Siri, yapay zekalar sıralamasında altlardadır. Daha gelişmiş yapay zekalara örnek olarak; IBM Watson'ı söyleyebiliriz. Watson hastane kayıtlarını analiz ederek, modeller oluşturabilir, öğrendikleriyle bir doktordan öğrenebileceğinden daha fazla veriyi bir araya getirerek tanı ve tedavi önerebilir. Yakın gelecekte hastanede karşımıza çıkabilecek makine doktorlar olabilirler. Uzmanlara göre 2050 yılında 1000$’a alınan bir bilgisayarın dünyadaki tüm insanların beyninden daha fazla güce sahip olacak.


9)Biyoteknoloji

Bitki ve hayvan ile mikroorganizmaları gen üzerinden geliştirmek için, hücre ve dokuları ile yapılan çalışmalara biyoteknoloji denmektedir. Bu durum sadece canlı yapılar üzerinden ele alınmaz. Ayrıca makine mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği ya da bilgisayar mühendisliği üzerinde de önemli bir potansiyel teşkil etmektedir. Tüm bu bilim dallarını kullanmak suretiyle bitki ve hayvan ile mikroorganizmaların DNA’ları üzerinde yapılan çalışmalar bütün olarak biyoteknoloji öne çıkmaktadır. Böylece çok fazla üretilmeyen ya da hiç üretilemeyen maddeler hayata geçirilmekte ve farklı alanlarda kullanılabilmektedir. Biyoteknoloji günümüzde pek çok değişik alanda önemli bir potansiyel teşkil etmekte ve kullanılmaktadır.


10)Uygulama Geliştirme

Teknolojinin ilerlemesi ve mobil cihaz kullanımının artmasıyla mobil uygulamaların sayısı da artıyor. Özellikle bankacılık, alışveriş vb. hayatı kolaylaştıran alanlarda mobil uygulamalar; basitçe yazılmış bir kod bütünü olmak yerine, kolay ve kullanışlı sistemler sunmak için vazgeçilmez hal alıyor. IOS işletim sistemiyle geliştirilenler App Store üzerinden, Android işletim sistemiyle geliştirilen mobil uygulamalara ise Google Play üzerinden ulaşım sağlanıyor. Mobil bir uygulamanın geliştirilebilmesi için belli adımlara dikkat edilmelidir. Mobil uygulamaların da aynı web siteniz gibi sürekli geliştirilip güncellenmesi gerekmektedir. Yine web sitelerinde olduğu gibi, sürdürülebilir olmaları çok önemlidir.Uygun fiyatlı telefonları listelediğimiz yazımıza buradan gidebilirsiniz.

2.586 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör