WhatsApp Sözleşmesi Nedir ?

Güncelleme tarihi: 23 Oca 2021

Son günlerde gündemden düşmeyen WhatsApp sözleşmesi herkes tarafından merak edilen bir konuydu. Kullanım koşulları değiştirilecek olan uygulama, kullanıcı verilerinin doğrudan Facebook ile paylaşılmasını sağlıyor. Bu durumu kabul edenler uygulamayı kullanmaya devam ederken, kabul etmeyenler ise WhatsApp kullanamayacak. Bugün sizler için bu sözleşmenin içeriğinden bahsedeceğim.

WHATSAPP SÖZLEŞMESİ MADDELERİ


- Altyapının ve dağıtım sistemlerinin iyileştirilmesine yardımcı olmak,


- Hizmetlerimizin veya onların hizmetlerinin nasıl kullanıldığını anlamak,


- Facebook Şirketi Ürünleri genelinde emniyeti, güvenliği ve bütünlüğü artırmak; örneğin sistemleri güvence altına almak ve spam, tehditler, kötüye kullanım veya ihlal faaliyetleriyle mücadele etmek,


- Onların hizmetlerini ve sizin bunları kullanma deneyiminizi iyileştirmek, örneğin sizin için önerilerde bulunmak (ör. arkadaşlar, grup bağlantıları veya ilginç içeriklerle ilgili öneriler),özellikleri ve içeriği kişiselleştirmek, satın alımları ve işlemleri tamamlamanıza yardımcı olmak ve Facebook Şirketi Ürünleri genelinde ilgili teklifler ve reklamlar göstermek.


- WhatsApp deneyimlerinizi diğer Facebook Şirketi Ürünleri ile birleştirmenizi sağlayan entegrasyonlar sağlamak. Örneğin, WhatsApp'ta satın aldıklarınız için ödeme yapmak üzere Facebook Pay hesabınızı bağlamanıza imkan vermek veya WhatsApp hesabınızı bağlayarak arkadaşlarınızla Portal gibi diğer Facebook Şirketi Ürünleri üzerinden sohbet etmenize olanak sağlamak.


MESAJLARDAN KONUM BİLGİLERİNE TÜM BİLGİLER TOPLANIYOR


WhatsApp'ın sitesindeki bilgilere göre, uygulamanın kullanıcılarından topladığı bilgiler arasında; hesap bilgileri, mesajlar, bağlantılar, durum bilgisi, işlem ve ödeme verileri, müşteri desteği ve diğer iletişimler, kullanım ve kayıt bilgileri, cihaz ve bağlantı bilgileri, konum bilgileri, çerezler, üçüncü taraftan sağlanan bilgiler yer alıyor.

Uygulama elde ettiği bilgileri; hizmetler, emniyet, güvenlik ve bütünlük, Facebook şirketleri hakkındaki iletişimler ve kurumsal iletişimler için kullanıyor.


WHATSAPP SÖZLEŞMESİ KABUL EDİLMEZSE NE OLUR?


Güncellenen Gizlilik İlkesi'ni kabul veya reddedilmesi için 8 Şubat'a kadar süre veren WhatsApp'ın bu yeni ilkelerini kabul etmeyenler bu tarihten itibaren artık WhatsApp'ı kullanamayacak.


VERİLERİNİ PAYLAŞMAYAN AB ÜLKESİ KULLANICILARI WHATSAPP KULLANMAYA DEVAM EDEBİLECEK


WhatsApp sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, 8 Şubat'a kadar onaylanması gereken yeni koşulların AB ülkelerindeki kullanıcıları kapsamadığı belirtildi. Belirtilen ülkelerdeki kullanıcıların verilerinin reklam ve benzeri amaçlarla Facebook'un şirketleriyle paylaşılmayacağı kaydedildi. WhatsApp, güncellemeden etkilenmeyecek kullanıcılarının olduğu bölgeyi Avrupa Bölgesi olarak tanımlasa da belirtilen ülkeler arasında sadece AB ülkeleri yer alıyor. Bu nedenle Türkiye'deki kullanıcıların WhatsApp'ı kullanmaya devam etmek için 8 Şubat'a kadar güncellenen uygulama koşullarını kabul etmesi gerekiyor.

124 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör