SARS-CoV-2 virüsü nedir ? Belirtileri nelerdir ?

Güncelleme tarihi: 23 Oca 2021

Yaklaşık 1 yıldır ülkemizde de varlığını devam ettiren Covid-19, başladığı günden itibaren tüm dünya da büyük bir pandemi etkisi yarattı. Gerek ekonomi alanında gerekse sağlık alanında ciddi sıkıntılar geçirdiğimiz bu zamanlarda yazımıza geçmeden önce bu kötü günlerde sizlere verdikleri ücretsiz kurs ve sertifikalarla maddi açıdan gelir sağlayabilecek platformları listelediğimiz yazıya buradan göz atabilirsiniz.


SARS-CoV-2 Geçtiğimiz günlerde adını DSÖ'nün yaptığı korkutucu açıklama ile öğrendiğimiz bu virüs SARS-CoV-2 ya da açık adıyla şiddetli akut solunum yolu sendromu koronavirüsü 2 . DSÖ bu mutasyona uğrayan virüsün aynı zamanda %70 daha hızlı yayılan bir virüs olduğunu ve İngiltere'den sonra 4 ülkede daha görüldüğünü belirtti.


SARS-CoV-2 nedir ?

SARS-CoV-2 Coronaviridae olarak bilinen geniş bir virüs familyasına aittir. Pozitif anlamlı tek zincirli bir RNA virüsüdür. Diğer koronavirüsler nezle gibi daha hafif hastalıklara yol açabildikleri gibi aynı zamanda Orta Doğu Solunum Sendromu gibi çok daha ağır seyreden klinik tablolara da yol açabilirler. SARS-CoV-2 insanları enfekte ettiği bilinen yedinci koronavirüs türüdür.

İnsandan insana bulaşarak, temas yolu ile ve öksürük gibi hava yolu ile yayıldığı doğrulanmıştır. Vücudunda virüs olan insanların öksürme, hapşırma veya konuşma sırasında ağızlarından çıkan damlacıkların içerisinde virüs bulunmaktadır ve bu virüs bulunan damlacıklar başkaları tarafından solunduğunda başka insanların vücuduna virüs geçmektedir. Gözle göremeyeceğimiz bu damlacıklar sık kullanılan ortamlarda dokunulan yüzeylerde de virüslerin bulunmasına yol açabilmektedir.


BELİRTİLERİ NELERDİR ?

Bildirilen semptomlar vakaların %90'ında ateş, %80'inde kuru öksürük ve yorgunluk, %20'sinde nefes darlığı ve %15'inde solunum sıkıntısı içeriyordu. Yaygın olmayan semptomlar ise baş ağrısı, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, balgamlı öksürük, kas veya eklem ağrısı, üşüme, mide bulantısı veya kusma ve ishaldir.

Dünya Sağlık Örgütü'nün tavsiyesine göre ciddi semptomlar gösterenler derhal tıbbi yardım almalı, doktorunu veya sağlık tesisini ziyaret etmeden önce mutlaka telefonla aramalı; hafif semptomlar gösteren ve başka bir sağlık sorunu olmayan kişilerse, tedavi sürecini evde geçirmelidir. Virüsle enfekte olan kişiler ortalama 5-6 gün içinde semptomları göstermeye başlar. Bununla birlikte, bu süre 14 günü bulabilir.


NASIL KORUNMALIYIZ ?

1-Ellerinizi sık sık, 20 saniye süreyle su ve sabunla yıkayın.

2-Su ve sabun bulunamıyorsa, alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanın.

3-Hasta hayvanlarla temastan kaçının.


4-Öksürürken veya hapşırırken, ağzınızı ve burnunuzu kağıt mendille kapatın, ardından mendili mutlaka çöpe atın.

5-Hastalarla aynı tabaktan yemek yemek, aynı bardağı paylaşmak veya yakın temastan kaçının.


Virüsün başladığı ilk günden bugüne kadar birçok şey değişti. Doğadan ve bilhassa sosyal yaşamdan uzak kaldığımız bugünlerde her şeyin değerini daha iyi anlamaya başladığımızı düşünüyorum. Umarım, uygulanacak olan aşılarla birlikte bizi güzel günler bekliyor olur. Sağlıklı günler...

3.000 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör