Reddedilme korkusu nedir? Nasıl geçer?

Bugünkü Psikoloji konumuzda reddedilme korkusunu ele alıyoruz. Reddedilme korkusu özünde bir çok eksiklik barındırır. Örneklendirecek olursak; özgüven ve iletişim eksikliği gibi birçok alanı kapsar. Bunlara sorun değil de eksiklik demeyi tercih ederim çünkü çözülmesi gereken bir sorun değil, kendimize yeterince kazandırmadığımız eksikliklerimiz...

Bugün bu korkunun temelinde yatan konuların ne olduğunu ve nasıl üstesinden gelebileceğinizi anlatacağım.

*Mutlaka okumanız gereken 10 kitap adlı yazıma buradan gidebilirsiniz*

 

Yan tarafta verilen resimde reddedilme korkusunu görüyorsunuz. Küçük kalbin içine baktığımızda aslında iletişim halinde olsalar birbiri ile uyumlu olacak iki insan. Fakat büyük resme baktığımızda aralarında iletişim bağı olmadığı için birbiriyle olan uyumlarından haberi olmayan iki insan. Aslında çok basit bir denklemi var bunun, arada uyum olup olmadığını iletişim sayesinde anlayabiliriz. İletişime geçmemiz için de özgüven gerekli. Bir eksikliği çözmemiz için ilk önce neyin eksik olduğunu bulmamız ve kendimizi ona göre yönlendirmemiz gerekir. Peki reddedilme korkusunun temelinde özgüven eksikliğinin olduğunu bulduk, şimdi bu eksiklik için ne yapabileceğimize bir bakalım.


Özgüven kazanmamız için ne yapmalıyız ?

Özgüven eksikliğine gerçekçi bir yaklaşım sergilemek gerekirse, günümüz güzellik algısından geçer. Fiziğinize dikkat ediyorsanız, genel olarak bakımlıysanız ve günümüzde en çok dikkat edilene gelirsek iyi giyiniyorsanız toplum için oldukça yeterlisiniz...Farkındaysanız hep dış görünüşten bahsettim. İlk adımı oluşturan en önemli unsurlardan biri dış görünüş ve hareketlerinizdir. Emin olun dış görünüşünüze dikkat ettiğiniz takdirde üzerinizde olan bakışlar değişmekle kalmayacak ve ilgiye dönüşecek. Bu durum ister istemez özgüveninize olumlu etki gösterecek. Anlatmak istediğim şey sadece insanların sizin görüşünüze göre hareketlerinin değişmesi size özgüven katar değil ama evet çevreden görülen ilgi çoğu insanda kendisine duyduğu değerin artmasına sebep olur. Özgüvenin artması için çevreniz üzerinde etki bırakmak önemlidir.

Özgüven geldikten sonra denklem yerine oturuyor. İlk adım atıldı, görünüş etkisini bıraktınız. Karşınızda hiç tanımadığınız bir insanda bırakıcağınız ilk etki görünüşle ilgili olduğu için kendinize gösterdiğiniz bakımın, burada pozitif yönünü göreceksiniz. Pozitif etkinin size özgüvensel bir katkısı daha olacak ve karşılıklı ilgi sonucunda etkili bir iletişim kaçınılmaz olacaktır. Etkili iletişim sağlanırsa, ortak ya da farklı yönlerinizi bulmanız kolaylaşabilir. Bu sayede aranızda uyum olup olmadığını anlayabilirsiniz. Gördüğünüz gibi bu denklem çok zor değil.


Zamanla kendinize gösterdiğiniz bu ilgi ve bakım özgüven kazanmak için olmaktan çıkacak ve yerini, kendinizi ve iyi görünmeyi sevdiğiniz için olan bir duruma dönüşecek. Yani anlayacığınız reddedilme korkusunu atlatabilmek için özgüven oldukça önemli ve özgüveni arttırmak içinde bazı noktalarda değişmeniz gerek. Değişim ve gelişim, isteyen olduğu sürece hep var olacak bir gerçektir. Gerçekliğe hazır mısınız ?


 

230 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör