top of page

Pasarofça Antlaşması Nedir ?

Pasarofça Antlaşması, Osmanlı Devleti ve Avusturya ve Venedik tarafından imzalanmış, Osmanlı tarihinde en önemli siyasi anlaşmalardan bir tanesidir. Gerileme döneminde imzalanan antlaşmalardan biri olan Pasarofça Anlaşması sonuçları itibariyle Osmanlı Devleti’ni olumsuz etkilemiştir.

Pasarofça Anlaşması Maddeleri


Pasarofça Anlaşması maddelerine göre;

- Mora Yarımadası Osmanlı Devleti'nde kalacak - Kuzey Sırbistan Tamışvar, Semendire, Banat, Belgrad, Eflak bölgelerinin Batı kısmı Avusturya'nın olacak - Dalmaçya ve Arnavutluk kıyıları Venedik’in olacak.

Maddeleri sonucu Osmanlı Devleti’nin gerileme döneminde yaptığı ve toprak kaybettiği bir antlaşmadır. Bu sebeple Pasarofça Anlaşması gerileme dönemi anlaşmalarını başında gelir.


Pasarofça Anlaşması Önemi


- Karlofça Antlaşması ile başlayan barış süreci kesinleşmiş, bu süreç 20 yıl kadar devam etmiştir. - Bu barış sürecinde Lale Devri yenilikleri etkisini göstermeye başlamıştır. - Osmanlı aydınlarının batıya bakış açısı ve batı hakkında ki görüşleri değişmiştir. - Bu süreçte batının her alanda üstün olduğu kabul edilmiş ve batılılaşma hareketleri başlamıştır.

170 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
Yazı: Blog2 Post
bottom of page