top of page

Mutlaka Okumanız Gereken 10 Kitap

Güncelleme tarihi: 23 Oca 2021

Kitaplar, kimi zaman bizlere yaşadığımız dünyayı sorgulatan kimi zamansa bizleri kendi dünyasına çeken sayfalar. Hayatın hızlı akışından ve yoğun oluşundan dolayı çoğu zaman kitap okumak aklımıza bile gelmiyor. Bulunduğumuz karantina döneminden dolayı oldukça boş vaktimiz var. Bu boş vakitleri kitap okuyarak geçirebiliriz, şimdi gelelim asıl soruya hangi kitabı okuyacağız ? Bugün sizler için okuduğunuzda sizlere çok şey katacağına inandığım ve her bireyin kendini geliştirmek adına okuması gereken kitaplardan bahsedeceğim.Sabahattin Ali: Kürk Mantolu MadonnaModern Türk edebiyatının en çok konuşulan eserlerinden biridir. Başkarakter Raif Efendi içe kapanık, sessiz, sıradan biri olarak tanınmaktadır. Fakat gençliğinde Almanya’da yaşamış olduğu bir aşk hikayesi ömrünün bir kısmının film gibi geçtiğinin ispatı olmuştur. Bu aşk hikayesi Sabahattin Ali'nin güçlü kalemi ile anlatılmaktadır.


Platon: DevletDevlet, Sokrates'in sağlıklı ve mutlu bir toplum hayatı için düşündüğü devlet modelini anlatan Platon'un bir eseridir. Günümüzdeki devlet felsefesi üzerinde temel kaynaklardan biri olması açısından önemlidir. Aynı zamanda mutluluk felsefesi üzerine yazılmış bir metindir.Albert Camus: YabancıVaroluşçu bir roman olmasına rağmen, yazar Camus, felsefe, politika, edebiyat ve din gibi çok geniş bir açıdan sorunları ele almıştır. Romanda bir katilin hayatında gittikçe artan ruhsuz ve absürt olayları anlamlandırma çabası yer almaktadır.
George Orwell: 1984Son zamanlarda fazlası ile ilgi gören George Orwell’in 1984 kitabı, şimdiye kadar yazılmış en etkili distopik ve politik roman özelliğini taşımaktadır. Tartışmasız klasik, bireyin toplum ile olan ilişkisini dikkatli bir şekilde irdelemektedir. Sadık bir sosyalist olan Orwell, faşizm, komünizm ve totalitarizmin mantıksal aşırılıklarını ortaya çıkartmak niyetinde olduğundan bunu büyüleyici ve korkunç anlatım dili ile yazmıştır.

Stefan Zweig: Bilinmeyen Bir Kadının MektubuAvusturyalı entelektüel ve yazar olan Stefan Zweig’in en merak edilen kitaplarındandır. Bir kadının hayatı boyunca sevdiği tek erkeğe yazdığı mektuptan oluşan eserde kadının kimliği asla bilinmemektedir. Oldu olası psikanalizi merak eden yazar eserinde insan psikolojisini aşk kavramı ekseninde ele almaktadır.Charles Dickens: İki Şehrin HikayesiMutlaka okunması gereken kitaplar listenizde İki Şehrin Hikayesi’ de yer almalıdır. Özellikle dünya tarihini merak edenlerin ilgisini çekecektir. Fransız ihtilali öncesinde Paris ve Londra’da geçen roman zindandan kurtulan bir doktor ve tekrar iyi bir yaşam kurmak için Londra’da buluştuğu kızı yer alır. Fakat Paris’teki hareketlenmeler planlarına gölge düşürecek gibi durmaktadır.
Ray Bradbury: Fahrenheit 451Eser yazarına dünyaca ünlü dört ödül kazandırmıştır. Okunması gereken kitaplar listemiz için önemli bir romandır. Televizyonun ve hayatımızı kolaylaştıran teknolojinin bizi okumaktan nasıl uzaklaştırdığı anlatılmaktadır.
Harper Lee: Bülbülü ÖldürmekAmerika’da yaşanan ırkçılığı bir çocuğun gözünden anlatan eser Pulitzer Edebiyat Ödülünü kazanmıştır. 1960 yılında yayımlanan eser o zamandan bu yana en çok konuşulan ve ses getiren eserlerden biri olarak yolculuğunu sürdürmektedir.
James Joyce: Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi

Yarı otobiyografik roman olan eser, sürgüne, cinselliğe, estetiğe ve sömürgeciliğe bir yolculuk yapmaktadır. Kitap Joyce’ un kendisi ile olan mücadelesine ayna tutmaktadır.
Irvin D. Yalom: Nietzsche AğladığındaFilme de uyarlanan Nietzsche Ağladığında, yazarın en sükse yapan eserlerinden biri olmuştur. Eserde, psikanaliz, felsefe ve tıbbın en önemli gerçek isimleri yer almaktadır. Freud, Nietzsche, Bruer. Tabi üç erkeği de etkisi altına alan Lou Salome' de çarpıcı bir şekilde işlenmektedir.


 

Bugün sizlerle benim için birbirinden değerli 10 kitabı paylaştım. Derinlerine indiğinizde akışından çıkamayacağınız bu kitapların düşünce hayatınızda birçok şeyi değiştireceğinden eminim. Şimdiden iyi okumalar.
Son Yazılar

Hepsini Gör
Yazı: Blog2 Post
bottom of page