top of page

Kolanın Vücuda Zararları

Sağlık köşemizde bugün, içerisinde oldukça zararlı maddeler bulunduran ve vücut direncimizi düşüren kolanın vücudumuza olan zararlarından bahsedeceğiz. Genel bir bilgidir bu aslında dışarıya çıktığınızda kime sorsanız size kolanın zararlı olduğunu söyleyebilir. Peki insan içtiği içeceğin içinde yüzlerce zararlı madde varken neden içmeye devam eder ki?

DİKKAT ! Bu bilgilerden sonra kola içmekten vazgeçebilirsiniz.


Öncelikle kolanın bağımlılık yapan bir içecek olduğunu söyleyebiliriz. Tüketimi alışkanlık haline geldiğinde bırakmak zor olabilir ama emin olun bırakmak için birçok sebep var. Gelin bahsettiğimiz konuyu biraz detaylandıralım .

Fazla tüketimde vücut direncini düşürür yani zorlu virüs döneminden geçtiğimiz bugünlerde ihtiyacımız olan son şeylerden biri diyebiliriz. Covid-19 dışında hep hayatımızda var olan grip, nezle gibi salgınlara da karşı olan direncimizin düşmesinde büyük rol oynar. İçerisinde bulunan maddeler ve aroma asitle karıştığında sevenleri için ne kadar güzel bir tat sunsa da vücudumuza birçok zarar veriyor.


Kolanın vücudumuza verdiği zararlar;


1) Diş çürümesi

2) Asit reflü

3) Fazla kilo ve yağlanma

4) Karaciğer hasarı

5) Böbrek hasarı

6) Hipertansiyon

7) Sindirim rahatsızlığı

8) Kalp hastalığı

9) Şeker hastalığı

10) Kanser


Sayabileceğim daha birçok zararı var vücuda aslında, ama en çok bilinenleri yazmak istedim.

Sağlıklı yaşam bir yana gerçekten içildiğinde vücuda çok fazla zararı olan bu içecek çocuklara içirilmemeli. Gelişim çağında oldukları için boy uzaması etkilenebilir ve ileride oluşacak birçok mide rahatsızlığına sebep olabilir... Sağlıklı günler.


 

183 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Vitaminler

Yazı: Blog2 Post
bottom of page