top of page

Kahve'nin Hayatımıza Eşsiz Dokunuşu

Güncelleme tarihi: 23 Oca 2021

Bir çoğumuz güne başlarken ayılmak ve işe koyulmak için kahveye ihtiyaç duyarken kimimiz ise gün içerisinde kendisini zinde tutmak amacıyla kahveye koşar. Özellikle arkadaşlarla sohbet esnasında en sık tercih ettiğimiz içeceklerden biri haline gelmiştir. Ayrıca gün sonunda şöyle bir ayaklarımızı uzatıp yorgunluk kahvesi yudumlamak da vazgeçilmezlerimiz arasındadır. Peki kahvenin günlük yaşantımızda ne gibi etkileri vardır? Kimileri uykusuzluğa sebebiyet verdiğini ve kalp ritmini dengesizleştirdiğini savunsa da yapılan araştırmalara göre hem psikolojik hem de fiziksel anlamda birçok yararı bulunduğunu söyleyebiliriz. Şimdi bu yararları bir gözden geçirelim.


ENERJİK OLMAK

Güne kahveyle başlamak ve gün içerisinde kahve tüketmek özellikle yataktan çıkmak istemeyenler ve gün içerisinde sürekli yorgunluk hissedenler için oldukça faydalıdır. Kahvenin içerdiği kafein, uyarıcı bir madde olduğu gibi merkezi sinir sisteminde algıda ve bilinçte değişiklere neden olan bir takım psikoaktif maddedir. Kafein sayesinde kendinizi gün içerisinde daha dinç ve enerjik hissedersiniz. Ayrıca hafızanızda ve reflekslerinizde olumlu etki yaratır.


SINAV ZAMANLARININ KURTARICISI

Hayatımızın belirli dönemlerinde birçok sınava tabii tutuluruz. Bu sınav dönemlerinin kurtarıcısı ise kahvedir. Geceler boyu ders çalışmanız gerektiğinde ihtiyacınız olan şey uykusuzluk ve enerjidir. Bunu da pekala kahve ile sağlayabilirsiniz. Kahve, odaklanmanızı maksimum seviyeye çıkarıp sorumluluklarınızı kısa sürede yerine getirmenizi sağlar. Ayrıca daha kolay ezberlemenize ve okuduğunuzu anlamanıza yardımcı olur.


FİZİKSEL GÜCÜNÜZÜ ARTTIRMAK

Kahve, vücuda girdiği andan itibaren olumlu bir şekilde sizi etkilediği gibi fiziksel anlamda da daha iyi ve güçlü hissetmenizi sağlar. Özellikle spor yapmadan önce tüketilen bir fincan kahve kişinin performansında olumlu etkilere yol açar. Aynı zamanda spordan sonra oluşabilecek kas ağrılarının da bir kısmını önler. Kısaca reaksiyon hızını arttırır ve sporda devamlılığı sağlar diyebiliriz.


SAĞLIKLI BİR RUH HALİ

Son zamanların en büyük psikolojik sorunlarından biri depresyondur. Çağımızın en sık karşılaştığı bu durumla savaşmak için kahve tüketimi oldukça önemlidir. Kahve, yaşam kalitenizi artırır ve stresi azaltır. Hatta kokusu bile yatıştırıcı ve rahatlatıcı özelliğe sahiptir. Sağlıklı bir ruh hali için kahve tüketmek yapılan çalışmalarla da onaylanmıştır. Örneğin Harvard Üniversitesi’nde yapılan araştırma sonucuna göre günde dört bardak veya daha fazla kahve tüketen insanların depresyona girme olasılığının diğer insanlara nazaran %20 daha az olduğu kanıtlanmıştır.


HASTALIKLARDAN KORUNMAK

Norveçli bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre Alzheimer hastalığına yakalanma riski olan kişilerin bol bol kahve tüketmesi gerekiyor. Halk arasında unutkanlık olarak bilinen bu hastalığı önlemek ya da geciktirmek için gün içerisinde 3 fincan kahve tüketilmesi önerilir. Parkinson ise halk arasında titreme hastalığı olarak bilinir ve beyindeki dopamin salgılayan nöronların ölmesi sonucunda meydana gelir. Düzenli olarak kahve tüketen insanlarda bu hastalığa yakalanma riskleri %32 ile %60 oranında azalır. Ayrıca yapılan bir diğer araştırmalar sonucunda kahvenin erken ölüm riskini azalttığını ve bağışıklık sistemini güçlendirdiğini söyleyebiliriz. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandırır ve kilo vermede etken bir rol oynar. Deri hastalıklarını iyileştirici etkisi vardır. Cilt kanseri tedavisinde olumlu etkileri bulunur.
Tüm bunlara bakıldığında kahve içmek için birçok sebebimizin olduğunu görüyoruz ama miktarına dikkat etmekte fayda var. Özellikle benim gibi kahve canavarı iseniz içtiğiniz saatlere de ayrıca dikkat etmenizi tavsiye ederim. Kontrollü olmak iyidir :)


O zaman yazımı “Hissiz kalmaktansa kahveyle acı çekmeyi tercih ederim.” diyen Napoléon Bonaparte’ın sözüyle bitiriyorum. Sağlıkla kalın, sevgilerle.2.727 görüntüleme2 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Vitaminler

Yazı: Blog2 Post
bottom of page