top of page

Ihlamurun Faydaları Nelerdir?

Ihlamur çayı, ıhlamur ağacının güzel kokusu olan çiçeklerinin ve yapraklarının toplanıp kurutulmasıyla elde edilir. Türkiye’de yetişen ıhlamur çiçekleri sonbahar aylarında olgunlaşır ve genellikle Ağustos ayı zamanlarında toplanır. Yapısında bulunan uçucu yağların etkisiyle çok güzel bir kokuya sahip olan ıhlamur çiçeği, içerdiği etkin maddeler ile çeşitli sağlık sorunlarının hafifletilmesine yardımcı olur.

Ihlamur çayı, en basit haliyle kış aylarında insanın içini ısıtan bir çay kıvamındadır. Detaylarına inildiğinde ise ıhlamur içerdiği maddeler dolayısıyla kullanıcılara birçok fayda sağlamaktadır. Ihlamurun yapısında bulunan antioksidan kimyasallar, (Flavonoidler. terletici ve idrar sökücü etkileriyle vücutta bulunan toksinlerin ve iltihapların azalmasına yardımcı oIlabilir. Ihlamurun yapısında bulunan uçucu yağlar ise insan metabolizması üzerinde sakinleştirici ve yatıştırıcı bir etkiye sahip olur. Ihlamur tüketimi ölçülü olduğu sürece herhangi bir sağlık problemine yol açmaz ve kullanıcıya birçok fayda sağlayabilir.


Bitki çaylarından en çok sevilen ve tercih edilenlerden biri ıhlamurdur. Herhangi bir hastalık olmasa da ıhlamurun günde en az 1 bardak tüketilmesi gerekir. Özellikle grip tarzı rahatsızlıklara karşı bir direnç gösterdiğini biliyoruz.


Ihlamurun Faydaları


- Uykusuzluk sorunundan kaynaklı yorgunluklar, insanların sosyal yaşamlarından geride kalmasına neden olur. Ihlamur, kronik yorgunlukların giderilmesinde çok önemli bir görece sahiptir. Güçlü etkisi sayesinde, yorgunluğu giderici yapıya sahiptir.


- Bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve temizlenmesinde çok önemli göreve sahiptir. Temizleyici etkiye sahip olduğundan, mide ve sindirimin daha sağlıklı çalışmasına yardım eder.


- Vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasına destek olur. Bu özelliğinin kansere karşı koruyucu olduğunu söylemek mümkündür.


- Tuvalete çıkma sorunlarının önüne geçer. Vücudun herhangi bir yerinde iltihaplanmalar yaşanmasını engelleyici görev görür.


- Kusma ve hazımsızlıklar için sıklıkla önerilen besinlerden birisidir. Mide asidinin ortaya çıkmasında önleyici etkilere sahiptir.


Ihlamur Çayı Nasıl Yapılır?

Ihlamur çayı yapımında lazım olacak malzemeler, 1 bardak su, cezve ve 15 gram ıhlamur

yaprağıdır. Suyu cezveye koyduktan sonra, ıhlamurları ekleyin ve kısık ateşte kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra 3 dakika kadar dinletin ve içmeye başlayın.155 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Vitaminler

Yazı: Blog2 Post
bottom of page