top of page

İlginç Tarihi Bilgiler

Tarih kimilerimiz için okumaktan hiç bıkmadığımız, özel ilgi alanımıza giren bir konudur.

Bilginiz ne kadar fazla olursa olsun her zaman öğreneceğiniz yeni bir bilgi mevcuttur. Kültürel yapılardan ekonomiye, savaşlardan buluşlara, yönetim biçimlerinden dini görüşlerine kadar pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Yıllar hatta yüzyıllar öncesinde yaşayan uygarlıklar hakkında bilgi edinmek, kimi zaman şaşırtıcı gerçeklerle karşılaşmanızı sağlayabilir. Biz de okuduğunuzda ilginç bulacağınız bazı tarihi bilgileri sizler için derledik.


Keops Piramidi

Keops Piramidi milattan önce 2500'lü yıllarda yapılmış olup, günümüze kadar ayakta kalmayı başaran dünya harikasıdır. Şaşırtıcı yönü ise piramidin öncesinde taş levhalardan oluşan dış kaplamasının olmasıdır. Şimdilerde ise bu kaplama mevcut değildir.XIX. Louis (Louis Antoine, Duke of Angoulême)

"En kısa süre tahtta kalan hükümdar"

Fransa kralı X. Charles'in en büyük oğlu. Yalnızca 20 dakikalığına Fransa kralı olup dünya tarihindeki en kısa süre iktidarda kalan hükümdardır.


Albert Einstein

1952’de İsrail’in Cumhurbaşkanı Haim Weizmann ölmüş ve Albert Einstein’a İsrail Cumhurbaşkanlığı teklif edilmiştir. Einstein ise insanların dünyasına değil cisimlerin dünyasına alışık olduğunu ve böyle bir durum için tecrübesi olmadığını söyleyerek reddetmiştir.


Papa IX. Gregory

Orta Çağ zamanlarında Papa IX. Gregory kediler hakkında şeytanın ajanı oldukları iddiasını öne sürerek kedi katliamına sebebiyet vermiştir. Bir süre sonra avlanmayan ve vebanın taşıyıcılarından olan fareler nedeni ile veba hızlı bir şekilde yayılmıştır.


I. Dünya Savaşı

I. Dünya Savaşı sırasında atılan bombalar, savaş sonrasında insanları öldürmeye devam etmiştir. Birinci Dünya Savaşı sırasında Batı cephesine atılan bombaların hepsi patlamamış. Bu nedenle patlamamış bombalar imha edilmeye çalışılıyor. 1919 yılında başlayan imha çalışmaları bugüne kadar Fransa ve Belçika’da tam 1000 kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu.


Orta Çağ’da Çatal Kullanmak

Orta Çağ’da çatal kullanmak dönemin en büyük günahlarından sayılırdı. Bunun nedeni ise çatalların yapay el olarak görülmesiydi. Tanrının verdiği eli kullanmak varken çatal kullanmak doğru kabul edilmiyordu. Çatal, 11. yüzyıl İtalya’sında kullanılmaya başlanmıştır.

Sahra Çölü

100 milyon yıl önce Sahra Çölü'nün göllerle çevrili yemyeşil bir yaşam alanı olduğunu bilgisi fazlasıyla şaşırtıcı bir gerçek. Sahra Çölü’nde yapılan çalışmalar bu bölgenin göller ve yemyeşil bitki örtüsüyle çevrili olduğu çıkarımına varmamızı sağlarken, geçmiş yıllarda bilim insanları Sahra Çölü’nde deniz canlılarına ait kalıntılar da bulmuştur.

Son Yazılar

Hepsini Gör
Yazı: Blog2 Post
bottom of page