top of page

Dijital Sağlık Uygulamaları

Dijitalleşmenin hız kazandığı bugünlerde dikkat çeken ve aslında birçoğumuzun hayatında yer edinmeye başlayan dijital sağlık uygulamaları pek çok konuda avantaj sağlamaktadır. Mobil teknolojiler; taşınabilirlik, kolaylık, düşük birim maliyeti ve verimlilik açısından tercih edilmektedir. Sağlık uygulamaları da bu konuda hastalar ve sağlık hizmetleri arasında erişimi kolaylaştırmakta ve takip sistemini kesintisiz bir biçimde sürdürülebilir kılmaktadır. Bu uygulamaların neler olduğuna ve bizlere ne gibi hizmetler sunduğuna gelin yakından bakalım.


E- Nabız


E-nabız, sağlık kuruluşlarından elde edilen verilere vatandaşların ve sağlık profesyonellerinin mobil cihazlar ile erişim sağlayabilecekleri bir uygulamadır. Bu uygulamada kişinin sağlık geçmişi, sağlık profili, sağlık tesisine yaptığı ziyaretleri, reçeteleri, raporları, hastalıkları, tahlilleri, görüntüleri, kemik iliği ve kan bağışları, alerjileri, acil durum notları, dokümanları ve erişim bilgileri yer almaktadır. Bilgiler yalnızca kişilerin yetkilendirdiği hekimler tarafından veya sürekli ya da geçici izin verdikleri kişiler tarafından görüntülenebilmektedir. Bunlara ek olarak sistemde bulunan ‘ekle’ seçeneği ile tansiyon, şeker, nabız ve ağırlık bilgilerine eklemeler yapılabilmekte, mobil telefonlar ya da android wear saatler gün boyunca yapılan yürüme, koşma ve bisiklete binme aktivitelerini sisteme eklemektedir. Sistem üzerinden organ bağışı için gönüllü olunabilmektedir. E-nabız uygulaması ile Merkezi Hekim Randevu Sistemine yönlendirilerek randevu işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.


Merkezi Hekim Randevu Sistem (MHRS)


MHRS Hastane bilgi sistemleri ile entegre çalışan sistemlerdir. Bu sistemler donanım, yazılım, internet, çevre birimleri ve uygulama algoritmalarından oluşan teknoloji-bilgi bileşenleridir. 2011 yılında internetten randevu alma süreci başlamış ve 2012 yılında tüm Türkiye kapsamında hizmet vermeye başlamış bir sistemdir. Bu sistem ile birlikte vatandaşlar Sağlık Bakanlığına bağlı hastaneler, ağız ve diş sağlığı merkezleri ve aile hekimliklerine web üzerinden, Alo182’yi arayarak ya da MHRS mobil uygulaması üzerinden istedikleri hastane ve hekimden randevu alabilmektedir.


Teletıp


Bireylerin ve toplumun sağlığını geliştirmek için, mesafenin kritik bir faktör olduğu sağlık hizmetlerinin sunumu, hastalık ve yaralanmaları teşhis etme ve önlenme, araştırma ve değerlendirme, gerekli bilgi alışverişini sağlama için sağlık profesyonelleri tarafından kullanılmaktadır. Başka bir deyişle teletıp, hasta-hekim ya da hekim-hekim iletişiminde en az iki uzak yer arasında tıbbi veya sosyal verilerin paylaşımının yapıldığı tüm alanları kapsamaktadır.Telefonlarımızda bulunan ve sağlık alanında verilerimiz başta olmak üzere pek çok bilgiye yer verebileceğimiz birkaç uygulamadan bahsedecek olursak;


- WebMD (AirStrip Technologies, LLC)


“Symptom Checker” seçeneği ile semptomlarınızı girerek olası durumlar hakkında bilgi edinmenize olanak sağlayan, ilaç tanımlayıcı, ilaç etkileşimleri denetleyicisi, ilaç hatırlatıcı gibi özellikleri bulunan ve ayrıca yaşadığınız bölgedeki doktor bilgilerine ulaşabildiğiniz, sağlıklı yaşam bilgileri de veren bir uygulamadır. Hastaların doktorlar tarafından onaylanmış bilgilere erişimini kolaylaştırır.


- HealthTap


Doktorlar tarafından cevaplanmış 2.6 milyon soru ve 850’den fazla tıbbi sorun hakkında yüzbinlerce konu başlığı ve makaleye erişim sağlamanın yanında 140.000 adet doktordan oluşan ağa ücretsiz olarak soru sorabilir ve 24 saat içerisinde cevap alabilirsiniz. Ayrıca uygulama dünyanın önde gelen yapay zeka kaynaklı semptom belirleyicisi Dr.A.I.’ı kullanarak kişiselleştirilmiş tavsiyeler veriyor.


- First Derm Online Dermatology


Bir çevrimiçi dermatoloji hizmeti olan First Derm, 200.000’den fazla kullanıcısı olan ve bilimsel araştırma çalışmaları ile desteklenen ödüllü bir uygulamadır. Çevrimiçi dermatologların tamamı kurul onaylıdır ve tele-dermatoloji alanında eğitimlidir.


- Bluestar Diabetes (Welldoc)


OneTouch Verio Flex®meter isimli glukoz ölçüm cihazı ile eşleştirilerek kullanılan, ölçüm sonuçlarına eş zamanlı olarak hastanın hayatını organize ederek (ilaç düzenleyici ve anımsatıcı, beslenme ve spor üzerine yaşam tarzı ipuçları, kişiye özel ve anlaşılması kolay mesajlar vb.) kolaylaştıran bir diyabet koçluk uygulamasıdır.


- Ada: Your Health Guide (Ada Health)


100’den fazla doktor ve bilim insanı tarafından geliştirilmiş bu uygulama, soğuk algınlığından nadir hastalıklara kadar binlerce semptomu tanıyor. Semptomlarınızı girerek ve kişiselleştirilmiş basit soruları cevaplayarak olası rahatsızlığınızı bulabilirsiniz. Sağlığınız hakkındaki bilgileri ve aktivitenizi uygulama üzerinden doktorunuz ile de paylaşabilirsiniz.Her geçen gün gelişen ve kullanımı artan sağlıkta dijitalleşmenin geleceği konusunda son derece pozitif ve umutlu bir yaklaşım söz konusudur. Ülkemizde de bu teknolojilerin gelişimi için çalışmalar sürmektedir. Sağlıcakla kalın.


925 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Vitaminler

Yazı: Blog2 Post
bottom of page