top of page

Dijital Pazarlama

Güncelleme tarihi: 29 Haz 2021

Değişim ve gelişimin asla son bulmayacağı bu yerküre sürekli bir devinim halindedir.

Süreç içerisinde eğer olduğumuz yerde durmaya devam edeceksek diğerlerinin hareketleri sonucu oluşan dalgaların etkisi ile meydana gelen bir rotada ilerlemeyi de kabul etmek zorundayız. Eğer ki kendi yolumuzu kendimiz belirlemek istiyorsak bir an önce harekete geçmeli ve değişime açık olmalıyız. Eski zamanlara nazaran hızlı bir gelişim içerisinde yer alan ticaret ve pazarlama sektörü son yıllarda teknolojinin hız kesmeden ilerlemesi ve bununla birlikte insanların kullanım-alışveriş gibi konularda tercihlerinin değişmesine her geçen gün şahit oluyoruz. Bugün belki de hala tam olarak farkına varamadığımız ama bir o kadar da hayatımızın her alanında yer kaplayan dijital pazarlamayı ele alacağız.


Dijital Pazarlama Nedir ?


Dijital pazarlama adından da anlaşılacağı üzere çevrimiçi ortamda varlığını sürdüren bir pazarlama biçimidir. Dijital pazarlama, elektronik bir cihaz veya internet kullanan tüm pazarlama girişimlerini kapsar. İşletmeler, mevcut ve potansiyel müşterilerle bağlantı kurmak için arama motorları, sosyal medya, e-posta ve diğer web siteleri gibi dijital kanallardan yararlanır. Hemen hemen her şey dijital bir pazarlama varlığı olabilir. Sadece çevrimiçi kullandığınız bir pazarlama aracı olması gerekir.

Dijital pazarlamada geniş çaplı kategoriler ;

  • Arama motoru optimizasyonu (SEO)

  • Arama motoru pazarlaması (SEM)

  • İçerik pazarlama

  • Sosyal medya pazarlaması (SMM)

  • Tıklama başına ödeme reklamcılığı (PPC)

  • E-posta pazarlama

Arama motorlarını kullanabileceğiniz iki yöntem mevcuttur. Bunlardan birincisi, işletmenizi ücretsiz arama sonuçlarında tanıtmanıza yardımcı olan arama motoru optimizasyonudur (SEO). SEO, sitenizi, sunduğunuz ürün ve hizmetleri arayan doğru kullanıcıların karşısına çıkarmayı sağlayan yöntemdir. Kendi sitenizin içeriğinde anahtar kelimeleri etiketlemek, web sitenizin arama motoru sonuçlarında daha önlere çıkma şansını artırabilir. Buna arama motoru optimizasyonu (SEO) denir. İkincisi ise arama sonuçlarında reklam alanı satın almanıza olanak tanıyan arama motoru pazarlamacılığıdır (SEM).


PPC, reklamınız her tıklandığında bir yayıncıya ödeme yaparak Web sitenize trafik çekmenin bir yöntemidir. En yaygın PPC türlerinden biri, Google'ın arama motoru sonuç sayfalarındaki yerleştirdiğiniz bağlantıların tıklama başına bir fiyata ödemenizi sağlayan Google Reklamlarıdır.


Yirmi yıldan fazla bir süre sonra, e-posta hala kritik bilgilerle müşterilere ulaşmanın en hızlı ve en doğrudan yoludur. Bugün, başarılı e-posta kampanyaları, müşterinizin gelen kutusuna gömülmemek için inanılmaz derecede ilgi çekici, alakalı, bilgilendirici ve eğlenceli olmalıdır. Başarılı olmak için, pazarlama e-postalarınız beş temel özelliği karşılamalıdır. Güvenilir, alakalı, konuşkan, kanallar arasında koordine edilmiş ve stratejik olmalıdırlar.


SMM, marka bilinirliğini artırmak, trafik çekmek ve işletmeniz için potansiyel müşteriler oluşturmak için markanızı ve içeriğinizi sosyal medya kanallarında teşvik eder.


Web siteleri, sosyal medya ya da mobil uygulamalardan herhangi birini veya tümünü kullanıyor olabilirsiniz. Önemli olan, müşterilerin ne yapmasını istediğinize karar vermek, ardından bu hedeflere ulaştıran bir ortam hazırlamaktır. Bunlar hep birlikte dijital vitrininizi, diğer bir deyişle müşterilerle online etkileşim kurduğunuz alanı oluşturur.


Dijital pazarlama, geleneksel yöntemlerle yapabileceğinizden daha büyük bir kitleye ulaşmanıza, ürününüzü veya hizmetinizi satın alma olasılığı en yüksek olan potansiyel müşterileri hedeflemenize yardımcı olur. Ayrıca, genellikle geleneksel reklamcılıktan daha uygun maliyetlidir. Başarıyı günlük olarak ölçmenizi ve uygun gördüğünüz şekilde dönmenizi sağlar. Dijital pazarlama geleceğin pazarlamasıdır.


Yazımızda bu konuya ufak bir giriş yapmayı hedefledik. Dijital pazarlama fazlasıyla detaylı bir araştırma ve ciddi bir çalışma gerektirir. Bu konu hakkında ücretsiz bir eğitim almak isterseniz bağlantıya tıklayarak Google Dijital Atölye sayfasını inceleyebilirsiniz.


Dijital pazarlama ile ilgili çalışmalara başlamadan bağlantılı siteyi incelemeniz faydalı olacaktır.


218 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Önyargı

Yazı: Blog2 Post
bottom of page