top of page

Dünyanın Görülmeye Değer Doğa Harikaları

Güncelleme tarihi: 28 Şub 2021

Üzerinde yaşadığımız bu gezegen, uzun zaman önce keşfedilen ve ruhunuza dokunan birçok doğal güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır. Yıl içinde pek çok ziyaretçisi olan bu yerler dünyanın dört bir yanına yayılmıştır. Kimisi renkleriyle kimisi de doğal yapısıyla sizi büyüleyebilir. Sizler için gördüğünüzde içinizi huzurla dolacağı ve gözlerinizi alamayacağınız kadar muazzam bir görsel şölen sunacak yerleri listeleyeceğiz.


WAITOMO GLOWWORM MAĞARALARI, YENİ ZELANDA

Mağarayı tonozunu ve duvarlarını örten küçük ateşböcekleri ve içindeki atmosferi özel kılmaktadır. Witomo Glowworm Mağaraları dünyada doğal ışığın yaşandığı tek mağara. Olağandışı mağaranın keşfedicisi 1887'de keşfedilen bir İngiliz kaşif Fred Mays'tir.

BLUE LAGOON, MAVİ GÖL , İZLANDA

İsmini suyunun masmavi renginden alan bu göle mavi rengini Silika denilen madde veriyor. Suyun çeşitli cilt hastalıklarına iyi geldiği söyleniyor. Ayrıca göle gelmeden yakınındaki pek çok volkanik kayaları görebilirsiniz. Hava kaç derece olursa olsun suyun sıcaklığı 30-39 derece aralığında oluyor.


SALAR de UYUNI , BOLİVYA

Salar de Uyuni, dünyanın en büyük tuz düzlüğü veya playa'dır. Salar, birkaç tarih öncesi göl arasındaki dönüşümlerin bir sonucu olarak oluşmuştur. Salar'ın tüm alanı boyunca bir metrelik ortalama yükseklik farklılıkları ile olağanüstü bir düzlüğe sahip birkaç metrelik tuz kabuğu ile kaplıdır. Sabahın ilk saatlerinde başlayan ve uzman rehberler eşliğinde gerçekleştirilen gezilerde metrelerce kalınlıktaki bembeyaz tuzun üzerinde yürüyebilirsiniz.


MILFORD SOUND , YENİ ZELANDA

Yeni Zelanda'nın en çarpıcı doğal cazibe merkezi olan Milford Sound, dağ zirveleri, mürekkep karanlık suları ve muhteşem dramatik ormanla kaplı kayalıkların büyülü birleşimiyle görülmeye değerdir. Milford Sound ismine rağmen aslında bir fiord, ses değil. Aynı zamanda Yeni Zelanda'da karayoluyla erişilebilen tek fiyorttur. Bununla birlikte, dik uçurumlar ve yoğun yağmur ormanları ile sınırlanmış uzak konumu, özel özelliklerinin bozulmadan kaldığı anlamına gelir. Yağmur veya parıltı, Milford Sound güzel çevresi, berrak suları, fışkıran şelaleleri ve büyüleyici manzaralarıyla en gözde yerlerden biridir.


TSINGY ROUGE , MADAGASKAR

Diego Suarez ( Antsiranana) bölgesindeki, Analamerana Ulusal Parkı içinde yer alan jeolojik oluşumdur. Tsingy Rouge, İroda nehrinin erozyonu ile oluşan ilginç peribacalarıdır. Çalı yangınları nedeniyle oluşan toprak kaymaları, yağmur suyu sızıntılarının birleşmesiyle “Lopiez” denilen erozyonlar, yüzeyi değiştirmiş ve kumtaşı oluşumlar ortaya çıkmıştır. Bu kumtaşı iğneleri güneş olduğunda kırmızı renkte görünmektedir.

THE WAVE, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ

The Wave, şaşırtıcı ve muhteşem kaya oluşumlarından biridir. Kireçtaşından oluşan dalga, pembe renkli tepelerin ve vadinin olası tüm göknar tonlarında parıldar. Çok katmanlı kayalar milyonlarca yıl önce güçlü rüzgar erozyonu nedeniyle oluşmuştur. Dünya üzerinde öz çekim için en havalı yerlerden birisi olarak kabul edilebilir ve profesyonel fotoğrafçıları cezbeder.


UÇAN GAYZER, NEVADA , ABD

Bu mucizevi oluşum, eski bir göl yatağı olan çölde su arayan işçilerin hidrotermal bir kaynağı delmesi sonucunda ortaya çıkmıştır. Keşfetmek isteyenler için rengarenk bir tabloyu andıran, gün geçtikçe şekil ve renk değiştiren, Uçan Geyser olarak adlandırılan bu doğa harikasının üzerindeki ilgi çekici renklerin kaynağı ise sıcağı seven mikroskobik (termofilik algler) canlılardır.

PAMUKKALE TRAVERTENLERİ, TÜRKİYE

Pamukkale travertenleri, 400 bin yıl önce bir dizi depremle Büyük Menderes havzasında termal suların oluşturduğu bir doğal güzellik. Dünyaca ünlü Pamukkale travertenleri, sonsuz beyazlığa sahip kocaman pamuk tarlalarını andıran termal havuzları ve jeolojik mirası ile Menderes Vadisi boyunca uzanıyor. Aynı zamanda bu kireç taşı beyaz dağlar, Türkiye'nin en fotojenik noktalarından ve ülkenin en ünlü yerlerinden birisi.


THE NORTHERN LIGHTS, İZLANDA

Herkesin bildiği ve çok az kişinin şahit olduğu, hatta fotoğrafladığı bir doğa olayı kuzey ışıkları, kuzey kutup ülkeleri ya da güney kutup ülkelerinde görülür. Kuzey ışıkları, yani adını Şafak Tanrıçası Aurora’dan alan Aurora Borealis, dünyanın manyetik alanı ile Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimiyle gökyüzünde ortaya çıkan doğal ışımalardır. Farklı renklerde ışıkların görünmesinin nedeni farklı iyonların olmasından gelir. Yani ışıklar, oksijen atomlarından çıkmışsa genellikle yeşil, nitrojen atomlarından çıkmışsa genellikle kırmızı renklidir. Bunlar sadece bizim merceğimiz altına girmiş birbirinden güzel doğa mucizeleriydi. Yaşadığımız gezegende çok daha fazlasının bulunduğu su götürmez bir gerçektir. Bu doğal güzelliklerinin birçoğunu yakından görebilmek dileğiyle...
204 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
Yazı: Blog2 Post
bottom of page