top of page

Dünyanın En İlginç Çiçekleri

1. Gecenin Kraliçesi ( Epiphyllum oxypetalum )


Çölde yaşayan en nadir bitkilerden biridir. Dünyanın en ilginç çiçeklerinden olan bu bitki, trompet şeklindeki çiçeklerden yaydığı tüm çiçek türlerinin en manyetik ve çekici kokularından birine sahip olmasıyla ünlüdür.2. Uçan Ördek Orkidesi ( Caleana major )


Avusturalya’nın posta pulunda yer verilecek kadar ünlenmiş bir çiçeği uçan ördek orkidesidir. Adından da anlaşılacağı gibi ördeğe benzeyen görüntüsüyle hayrete düşürüyor.3. Bebekgözü Bitkisi ( Doll's Eye Plant )


Anavatanı Kuzey Amerika olan otsu bitki Ranunculaceae familyasından olup, botanik ismi C.Pachypod’dır. İyi drenajlı, tam gölge ve zengin topraklarda iyi yetişir. Beyaz kısımlarındaki siyah yerlerin yenilmesi halinde ölüme yol açabilir.4. Dans eden kızlar ( Impatiens Bequaertii )5. Kundaklanmış Bebekler ( Anguloa Uniflora )


1777 – 1788 yılları arasında 10 yıllık Kolombiya seferleri sırasında keşfedilmiş, 1798 yılına kadar da sınıflandırılmamıştır. Bu çiçekler, bitkinin çiçeklenme aşamasında kısa bir süre bir bebeğin kundaklanmış şeklini almaktadır.6. Şeytanın Eli ( Chiranthodendron Pentadactylon )


Maymun eli, el çiçek veya maymun pençesi gibi isimlerle de adlandırılan bu çiçek, Meksika yerlileri ve Aztekler tarafından nesiller boyunca dini inanışlara bağlı olarak yetiştirildi. Bu çiçeğin meyvesi çeşitli kalp hastalıklarına ve daha birçok hastalığa karşı tedavi amacıyla geleneksel tıpta kullanılmaktadır.7. Lithops Weberi ( Lithops Comptonii )


Çiçekli taş, yaşam taşı olarak bilinen Lithops Weberi'dir. Lithops weberi, en sert çevre koşullarına uyum sağlayan ve kuraklığa karşı dayanıklı bir bitkidir. Güney Afrika kökenli bir bitki olan bu beyaz veya sarı papatya, taş gibi görünen yapısı ile olağanüstü görünüyor.8. Mutlu Yaratık ( Calceolaria Uniflora )9. Darth Vader ( Aristolochia Salvadorensis )

Kuru kafaya benzeyen bu çiçek tüm dünyada Yıldız Savaşları filmindeki karakterin adıyla anılıyor: Darth Vader, aynı zamanda zehirlidir.10. Ceset Çiçeği ( Rafflesia arnoldii )


Kokusundan dolayı ceset çiçeği adını alan bitki nadir açan en büyük çiçek olarak biliniyor.Bu ilginç ve büyüleyici çiçeklerin ardından dünyanın görülmeye değer doğa harikalarını bağlantıya tıklayarak keşfedebilirsiniz.

907 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
Yazı: Blog2 Post
bottom of page