2021 Asgari Ücret Belli Oldu

Güncelleme tarihi: 23 Oca 2021

Yılbaşına yaklaştığımız şu süreçte en çok merak edilenlerden biride asgari ücretin ne kadar olacağıydı. Milyonlarca işçinin merakla beklediği asgari ücret bugün belli oldu. Açıklamayı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptı. Bakan Selçuk 2021 yılı için geçerli olacak asgari ücretin AGİ dahil 2 bin 825 TL olacağını açıkladı. Brüt asgari ücret ise 2021 yılı için brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş. TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Nazım İrgat belirlenen net asgari ücretin yetersiz olduğunu ve işçilerin beklentilerini karşılamadığını belirtti.

İşçi tarafının asgari ücret talebi ne kadar?

İşçi kesimini temsil eden Türk-İş hafta sonu 2021 yılı için geçerli olacak asgari ücrete ilişkin ilk defa bir miktar açıklamıştı.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'na getirilecek 3 bin liranın altındaki teklifin çalışanları mutlu etmeyeceğini söylemişti. Atalay, yazılı açıklamasında, yeni yılda geçerli olacak asgari ücret rakamına dair şu ifadeleri kullandı: "İşveren ve hükümet, asgari ücret ile ilgili 3 bin liranın altında bir teklif getirmemelidir. Çünkü 3 bin liranın altındaki teklif, insanları mutlu edecek bir teklif olmaz, çalışanları mutlu edecek bir teklif olmaz. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'na 3 bin liranın üzerinde bir teklif getirilmelidir."

Siyasi partilerin önerileri

Siyasi parti liderlerinden de öneriler geldi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Asgari ücret 3 bin 100 TL olsun ve vergiden muaf olsun'' dedi. İYİ Parti Lideri Meral Akşener ise brüt asgari ücretin 3 bin liraya çıkarılarak ödemenin brüt kazanç üzerinden yapılmasını teklif etti. HDP'nin önerisi 4 bin lira şeklinde olurken, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu partisinin asgari ücret önerisini net 3 bin 300 lira olarak açıkladı.

GÖRÜŞÜMÜZ: Asgari ücreti belirleyenler, asgari ücretle geçinmedikçe belirlenen hiçbir asgari ücret hakça olmayacaktır. Buna ek olarak değil % 20 zam, %100 zam da yapılsa, alım gücü %120 düştüğü zaman, yapılan %100'lük zammın bir anlamı kalmıyor...

2.632 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör